Ndryshimi mes inspektimeve të "Punë dhe ditë"

25 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q667285 (translate me))
'''Erga kai hemerai'' (Punë dhe ditë) është vepër e poetit [[Hesiodi]]. Kjo është vepra më e përsosur e tij dhe në të jepen kryesisht udhëzime për bujqësinë, për mënyrat e punimit të tokës dhe një kalendar për bujqit. Ai në këtë vepër thekson se toka duhet punuar në kohë të përshtatëshmepërshtatshme. Po kështu, Hesiodi përshkruan e një realizëm mardhënjetmarrëdhëniet shoqërore të kohës së tij dhe luftën e fuqizimit të aristrokracisëaristokracisë fisnore. Në këtë poemë gjejmë të dhëna të rëndësishme për fshatrat e greqisëGreqisë antike si dhe për teknikat e ekonomisë. Në to thuhet se puna nuk është turp, se turp është dembelia dhe se puna i sjell njeriut pasuri dhe pavarësi.
 
veprenveprën Punë dhe ditë, Hesiodi jepëjep të dhëna mbi tokën e [[Epiri]]t në poemenpoemën Carmina (Fragment 134 (156)).
 
== Burim i të dhënave ==
* Ilirët dhe IiriaIliria te autorët antikë ISBN 99927-1-639-8
 
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki -->
 
[[Kategoria:Dokumente historike]]