Dallime mes rishikimeve të "Red Hot Chili Peppers"

No change in size ,  15 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
vNo edit summary
[[Figura:Rhcp-live-pinkpop05.jpg|thumb|Red Hot Chili Peppers live në vitin 2006]]
 
'''Red Hot Chili Peppers''' ([[Lista e shkurtesave|Shkurtesa]]: ''RHCP'') janë një grup amerikan i njohur i muzikës rok, i cili u formua në [[Los AnxhelesAnxhelos]], [[Kaliforni]] në vitin [[1983]], nga [[Anthony Kiedis]] (vokal), [[Michael Balzary|Michael „Flea“ Balzary]] (bas), [[Hillel Slovak]] (kitarë) dhe [[Jack Irons]] (daulle). Përgjatë karrierës, grupi ka shkrirë me sukses në muzikën e tyre, elemente të ndryshme të rrymave [[punk]], [[funk]], [[alternativ]], [[rock]] dhe [[heavy metal]]. Deri më tani, ata kanë shitur më shumë se 60 milionë albume në të gjithë botën, ndërkohë mbajnë dhe numrin më të madh të singëllave, që kanë qëndruar në vendin e parë në “[[Billboard Modern Rock Chart]]” me 11 të tillë.
 
{{muzi-cung}}
24.783

edits