Ndryshimi mes inspektimeve të "Informatika"

14 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1735540 i bërë nga 46.99.58.184 (diskutimet))
v
|[[Image:Enigma.jpg|130px|right|thumb|Ushtria gjermane përodri [[Makina Enigma|makinën Enigma]] gjatë [[lufta e dytë botërore|luftës së dytë botërore]] për të komunikuar në sekret.]]
|}
'''Informatika''' është [[shkenca]] që studion strukturën, metodikat, [[Algoritmi|algoritmet]], mekanizmat e përpunimit të informacionit.<ref>http://www.cs.bu.edu/AboutCS/WhatIsCS.pdf</ref>
 
Termi '''informatikë''' është bashkimi i dy fjalëve të gjuhës franceze “informatique”, ''informacion'' (ose ''të dhëna'', ''informata'') dhe ''automatique'' (''automatik'') dhe u përdor për herë të parë në vitin [[1962]] nga [[Philippe Dreyfus]] për të treguar përpunimin automatik aritmetik të informacionit. Ka shumë përkufizime të ndryshme se çfarë përfshihet brenda termit informatikë.
3

edits