Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Finlandës"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q213878 (translate me))
No edit summary
{{KUFFIN}}
'''[[Finlanda]]''' ndodhet në pjesën veriore të [[Evropë]]s, me dalje në [[detin Baltik]], [[Gjiri Bothnia|gjirin Bothnia]], [[Gjiri i Finlandës|gjirin e Finlandës]] në mes të Suedisë dhe Rusisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Finlandës është 338,.145 km<sup>2</sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 64 00 '''V''', 26 00 '''L''' dhe 304,.473 km <sup>2</sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 33,.672 km <sup>2</sup> ujë.
 
Vija bregdetare e Finlandës është 1,250 km e gjatë dhe vija kufitare tokësore është 2,6902690 km që e ndajnë atë nga [[Norvegjia]] (736 km), [[Suedia]] (614 km) dhe [[Rusia]] (1,3401340 km).
 
Klima e Finlandës ndryshon varësisht nga viset e sajë por kryesisht zotëron një klimë polare e ftohtë. Falë liqeneve të shumtë në këtë pjesë (60 000 liqenjë) të cilët ndikojnë në zbutjen e të ftohtit është i mundshëm edhe jetesa e njerëzve.
 
Pjesa më e madhe e relievit e përbëjnë terrenet e rrafshëta të cilat ndërpriten rrallë nga malet e ulëta dhe liqenet. Pika më e ultë e relievit gjendet nën brigjet e detit Baltik (0m0 m) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,328 metrave në vendin e quajtur Halti në pjesën veriore të vendit afër kufirit me Norvegjinë.
 
Si pasurit natyrore të këtij vendi llogariten : [[pylltaria]], [[hekuri]], [[bakri]], legurat e [[zinku]]t, [[kromi]], [[nikeli]], [[ari]], [[argjendi]], etj.
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Lista e lumenjëvelumenjve në Finlandë]]
<!--timber, iron ore, copper, lead, zinc, chromite, nickel, gold, silver, limestone-->