Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Finlandës"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{KUFFIN}}
'''[[Finlanda]]''' ndodhet në pjesën veriore të [[Evropë]]s, me dalje në [[Deti Baltik|detin Baltik]], [[Gjiri Bothnia|gjirin Bothnia]], [[Gjiri i Finlandës|gjirin e Finlandës]] në mes të Suedisë dhe Rusisë. Sipërfaqja e përgjithshme e Finlandës është 338.145 km<sup>2</sup>, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 64 00 '''V''', 26 00 '''L''' dhe 304.473 km <sup>2</sup> të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 33.672 km <sup>2</sup> ujë.
 
Vija bregdetare e Finlandës është 1,250 km e gjatë dhe vija kufitare tokësore është 2690 km që e ndajnë atë nga [[Norvegjia]] (736 km), [[Suedia]] (614 km) dhe [[Rusia]] (1340 km).