Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Ukrainës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Harta: rregullime teknike duke përdorur AWB)
No edit summary
{{KUFUKR}}
'''[[Ukraina]]''' ndodhet në pjesën lindore të [[Evropë]]s.
'''[[Ukraina]], e cila ka kushte te mira per zhvillimin e bujqesis, per shkak te tokave te mira, klimes dhe mundesis se ujitjes esht prodhuese e drithrave, bimeve industriale ( panxhar e luledielli) , pemeve. Veriu ka pyje e kulloto, ndersa jugu stepe. Ne baze te pasurive minerale, Ukraina ka zhvilluar metalurgjine, industrine e metaleve, te makinave te ndryshme, anijendertimtarine, industrin kimike, ushqimore,tekstili etj. Ne vitin 2003 popullsia aktive ishte e punesuar sa ne bujqesi ( 19%), ne industri 30% ndersa ne veprimtarin sherbyese 50% .'''
=== Harta ===
[[Skeda:Dnepr Basin River Town German.png|left|250px]]
{{evropa-gjeo-cung}}
 
{{evropa-gjeo}}
[[Kategoria:Gjeografia e shteteve të Evropës|Ukrainë]]
[[Kategoria:Ukrainë]]
 
 
{{evropa-gjeo-cung}}