Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

503 bytes added ,  3 vjet më parë
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Prill → prill, Korrik → korrik duke përdorur AWB)
==Jetëshkrimi==
Kodra lindi në [[Ishmi|Ishëm]] më 22 prill të vitit 1918. Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Roma|Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beograd]], [[New York|Nju Jork]], krijon krahasimet dhe raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], [[Marc Chagall]], [[Henry Matisse]], [[Lucio Fontana]], [[Renato Guttuso]], me poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga [[Eugenio Montale]] dhe [[Vittorio Sereni]], nga [[Bertoni]] tek [[Bruno Munari]], dhe [[Giuseppe Marotta]].
Në vitin 1948, Ibrahim Kodra u bë mik me [[Pablo Picasso]], pikërisht në këtë temë në "Konferencën Ndërkombëtare për Paqen e Romës", në të cilën të dy së bashku ata kryen një hulumtim të thellë artistik
<ref>[https://books.google.it/books?id=haFlGXIg8uoC&pg=PA232&dq=Ibrahim+Kodra+Picasso&hl=it&sa=X&ved=0ahUKEwjymcrp9vLXAhWDDxoKHbi3D9cQ6AEILDAB#v=onepage&q=Ibrahim%20Kodra%20Picasso&f=false] [[Robert Elsie]] (a cura di), ''Historical Dictionary of Albania'', 2010, p. 232]</ref>.
 
[[File:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm.jpg|thumb|Varri i Ibrahim Kodrës, në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], Durrës, Shqipëri]]
Anonymous user