Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

307 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Ekspozita arti ==
Disa nga ekspozitat e tij:
* Ekspozitë kolektive në "Paradise" me [[Pablo Picasso]], Dali, Matta, Ernst, Levi, Panseca, Braque, etj.
* Ekspozitë kolektive në "Stone Gallery" në Newcastle me Corneille, Gear, Gleghorn, Michaux, Millares, etj.
* Ekspozita në Milan, The Stone Gallery në Newcastle, "Senator" në Stuttgart, poashtu edhe në "New Art Center" në Zurich.
File:Ibrahim Kodra, The sea, 1968 oil on canvas, 80x100 cm.JPG|''The sea'', 1968, oil on canvas, 80x100
</gallery>
 
== Style ==
Në hulumtimin artistik të Kodrës, kubizmi i Pablo Pikasos do të ketë shumë ndikim, sidomos pas miqësisë së tyre në Romë më 1948, deri në atë pikë sa të njëjtat gazeta spanjolle që flasin për Pikason treguan Kodrën si "postkubisti i fundit në Evropë" si Picasso.
 
== Katalogë dhe bibliografi ==
Anonymous user