Dallime mes rishikimeve të "Gjuha perse"

88 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: Rregullime markup-i. duke përdorur AWB)
No edit summary
|shtet = [[Irani|Iran]], http://it.wikipedia.org/wiki/Afghanistan
|vendi = Azia
|folës = 110 milion persona
|renditja =
|familja = Perse
|emëri = Gjuha perse
|zyrtare =
|institucioni =
}}
 
'''Gjuha perse''' (persishtja) është një gjuhë iranike që flitet ne [[Irani]], [[AfghanistanAfganistan]] dhe [[TaghistanTaxhikistan]]. Është e klasifikuar si vazhdim i persishtëspersishtes së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i përsishtëspersishtes së vjetër, gjuha e ParandorisëPerandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjajshmengjashme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
 
Me një histori të gjatë para Islamit (kur ishte përsishtjapersishtja e mesme), përsishtjapersishtja ishte gjuha e parë në botën Islame që e thyej monopolinëmonopolin e arabishtës në letërsi. Kështu u popullarizupopullarizua përsishtjapersishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.
 
Me një histori të gjatë para Islamit (kur ishte përsishtja e mesme), përsishtja ishte gjuha e parë në botën Islame që e thyej monopolinë e arabishtës në letërsi. Kështu u popullarizu përsishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.
'''Dijalekte '''
 
__INDEX__
 
[[Kategoria:Gjuhë|Perse]]
[[Kategoria:Gjuhët iranike|Perse]]
 
 
{{cung}}
 
[[gu:ફારસી]]
[[new:फारसी भाषा]]