Dallime mes rishikimeve të "Gjuha polake"

28 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(fix)
'''Gjuha polake''' ('''polonishtja''' / polonisht: ''język polski'') është gjuha zyrtare e [[Poloni]]së. Nga [[gjuhët sllave|gjuhët sllavike]], gjuha polake është në vende të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa [[Rusishtja|rusishtes]] dhe [[ukrainas]]. Kjo gjuhë i përket grupit [[Indoevropiane|indo-evropian]], në gjuhët perëndimore sllavike.
 
[[Kategoria:Gjuhë|Polake]]
[[Kategoria:Poloni]]
[[Kategoria:Gjuhët sllave|Polake]]