Ndryshimi mes inspektimeve të "Guns N' Roses"

ska përmbledhje të redaktimeve
Këngët më të famshme të grupit janë [[Welcome to the Jungle]], [[Paradise City]], [[Sweet Child o' Mine]], [[Patience]], [[Live and Let Die]], [[November Rain]], [[Knockin' on Heaven's Door]], [[Don't Cry]], dhe [[Civil War]].
 
Muzika që ata krijuan ishte ndryshe nga stili rok i viteve 80. Ata nuk luanin muzikë "Hair Metal". Por gjithashtu stili muzikor i ngjante rokut tradicional. Për këtë arsye shumë fanatikë të muzikës u interesuan për GnR. Grupi fillimet i pat në vitin 1985. Grupi i vjetër i vokalistit Axl Rose quhej Hollywood Rose ndërsa ai i kitaristit të vjetër Tracii Guns quhej L. A. Guns. Ata bashkuan këto dy emra dhe e quajtën grupin Guns N' Roses.
 
Në 1985 GnR shkuan në Seattle për koncerte. Tracii Guns dhe Rob Gardiner nuk mundën të merrnin pjesë. Rose thirri Slash dhe bateristin Steven Adler, të cilët ishin miq të tij. Ata pranuan dhe prej asaj kohe u bënë pjesëtarë të përkohshëm. Kur grupi u kthye në LA, shkruajtën ''Welcome to the Jungle'' e cila u bë një ndër këngët e tyre më të famshme. Në vitin 1990 bateristi Steven Adler u pushua nga grupi, pasi ai filloi te abuzonte me drogën. Ai u zëvendësua nga Matt Sorum.