Dallime mes rishikimeve të "Syri"

4 bytes removed ,  4 vjet më parë
Korigjova gabime drejteshkrimore
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga Sabah Kakeli) dhe riktheu rishikimin 1757328 nga Tytuu)
(Korigjova gabime drejteshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:A blue eye.jpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëjbëjë me të pamuritparit(shikimin). Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokëskafkës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme epamuritparit.
 
== Sëmundjet e syrit ==
Anonymous user