Dallime mes rishikimeve të "Syri"

15 bytes added ,  4 vjet më parë
→‎Sëmundjet e syrit: Korrigjova gabime drejteshkrimore
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Korigjova gabime drejteshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Sëmundjet e syrit: Korrigjova gabime drejteshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{kryesore|Sëmundjet e syrit}}
 
Në të foluritfolurin e përditshëmpërditshme shprehja syri i thatë i dedikohet një sëmundjeje, e cila manifestohet me pakësimin e sasisë së lotëve. Si pasojë e këtyre ndryshimeve, syri nuk laget mjaftueshëm. Në mjekësi kjo njihet si Sindroma Sicca-Syndrom.
 
Loti prodhohet në gjëndrëngjëndrrën lotuese, derdhet në mollëzën e syrit dhe me lëvizjen e rregullt të kapakëve të syrit, shpërndahet në të gjitha anët duke mbajtur kështu syrin gjithnjë të njomë.
Shkaktarët kryesorë të Sindroma Sicca-Syndrom janë të shumtë. Prodhimi i lotit në sasi të vogël, ndryshimi në përbërjen e tij dhe lëvizjet e dobësuara të kapakëve të syrit njihen si më kryesorët.
 
KontraceptivëtPo ashtu edhe kontraceptivët dhe antidepresivët e ndryshëm, ndërrimet hormonale, sëmundjet e gjëndrës tiroideteroide, infeksionet virale, mungesa e Vitaminës A, RheumaReumatizmi dhe Diabeti mund të shpiejnë poashtu nëshkaktojnë tharjen e syrit.
 
Më të prekur nga kjo sëmundje janë të moshuarit dhe femrat. Sikurse mosha poashtupo ashtu dhe faktorët klimatikklimatikë, kondicionerët e ajrit, kemikaletlëndët kimike dhe tymi duhanitcigares ndikojnë në zvogëlimin e sasisë së lëngut të syrit.
 
Në SHBA tashmë ekziston Office Eye Syndrome, nga e cila, të rrezikuar janë ata që kalojnë orë të tëra para monitorit dhe si pasojë e koncentrimitpërqëndrimit dhe shikimit të pandërprerë në monitor, lëvizja e kapakëve të syrit bëhet më e rrallë, duke tharë kështu sipërfaqen e syrit.
 
SimptometSimptomat tipike janë të djegurit dhe, kruarja e syve, dhembja dhe, ndjenja e pluhurit në sy si dhe ndjeshmëria ndaj dritës.
Nëse nuk mjekohet me kohë, atëherë mund të shkaktojeshkaktojë çrregullime të korneaskornes, dhe si pasojë dobësimin e të parit.
 
Në vijim disa këshilla për ata, që vuajnë nga kjo sëmundje :
:- keni parasysh lagështinë e ajrit në vendin e punës ose në dhomë,
:- bëni shëtitje në ajër të pastër,
:- largohunishmanguni ngapirjes pirja ecigares, duhanitrrymat dhe rrymimi ie ajrit, e veçanërisht keni kujdes nga ventilatori në automjet,
:- gjatë punës me kompjuter bëni pauzepushime/pauzashkurtërashkurtra dhe lëvizni kapakët e syve më shpesh,
:- kujdes duhet pasur gjatë larjes së syve, e posaçërisht në vënien e makijazhitmakjazhit.
 
== Problemet e shikimit ==
Anonymous user