Ndryshimi mes inspektimeve të "Llambi Ziçishti"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Fix)
v
'''Llambi Ziçishti''' ([[Korça|Korçë]], [[23 Dhjetor|23 dhjetor]] [[1923]] - [[17 Shtator|17 shtator]] [[1983]]) ka qenë mjek kirurg, ministër i Shëndetësisë dhe pjesë e ekipit të mjekëve që shkuan te shtëpia e [[Mehmet Shehu|Mehmet Shehut]] për të konstatuar vdekjen e tij.
'''Llambi Ziçishti''' lindi më [[13 dhjetor]] të vitit [[1923]], ishte Ministr i Shëndetësisë ishte një nga figurat më të njohura gjatë regjimit komunist. Gjatë Luftës Nacionalçlirimtare ai së bashku me familjen e tij ishte një nga organizatorët e rezistencës kundër pushuesve në zonën e Devollit dhe të Korçës. Llambi Ziçishti diplomohet për Mjekësi në Rumani, në vitin 1953. Pas diplomimit ai caktohet kirurg në spitalin e kryeqytetit dhe më pas emërohet drejtor i Spitalit Nr.2 në Tiranë dhe më vonë edhe dekan i Fakultetit të Mjekësisë. Në vitin 1975 u emërua ministër i Shëndetësisë, post të cilin e mbajti deri në vitin 1982. Pas kësaj ai akuzohet në vitin 1982 si bashkëpunëtor i grupit armiqësor të drejtuar nga Mehmet Shehu. Llambi Ziçishti u akuzua gjithashtu se në vitin 1973 kishte dashur të helmojë Enver Hoxhën. Pas një procesi hetimor, që zgjati nga nëntori i vitit 1982 e deri në shtatorin e vitit 1983, Llambi Ziçishti u nxor në gjyq dhe u dënua me vdekje, duke u pushkatuar më 17 shtator 1983.
 
== Jeta ==
{{poli-cung}}
Leu në Korçë<ref name=":0">[[Naum Prifti|Prifti N]]., ''Vdekje me pushkatim, për një fjalë goje e Ministrit të Shëndetësisë'', telegraf.al, 9 shkurt 2016.</ref>, i biri i Petros dhe Julias<ref>''Dosja e plotë e gjyqit ndaj Kadri Hazbiut, Shehut, Ziçishtit, Kodrës dhe Peçinit'', gazetadita.al, 8 dhjetor 2012.</ref>. Shkollën fillore, shtatëvjeçaren dhe [[Liceu Kombëtar i Korçës|liceun francez]] i ka mbaruar në qytetin e Korçës, ku banonte familja e tij. Më vonë u dërgua në [[Franca|Francë]] ku kreu dy vjet në Fakultetin e Mjekësisë në [[Parisi|Paris]], por nuk e përfundoi dhe u kthye për të kontribuar në krah të Frontit Nacionalçlirimtar, për të cilën qe ndër organizatorët në zonën e Devollit dhe Korçës për këtë palë.
 
Pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] vajti të studiojë në [[Bukureshti|Bukuresht]] ku u diplomua si mjek më 1953.
{{Ministra të Shqipërisë|
 
Pas diplomimit ai caktohet kirurg në spitalin e kryeqytetit, ku rritet profesionalisht nën kujdesin e dr. [[Frederik Shiroka|Frederik Shirokës]]. Për shumë kohë drejtoi katedrën e kirurgjisë së Përgjithshme. Në vitin 1968 u caktua Dekan i Fakultetit të Mjekësisë dhe në vitin 1971 u emërua Ministër i Shëndetësisë duke zëvendësuar dr. [[Ciril Pistoli|Ciril Pistolin]]<ref name=":0" />.
 
Pas kësaj ai akuzohet në vitin 1982 si bashkëpunëtor i grupit armiqësor të drejtuar nga Mehmet Shehu. Llambi Ziçishti u akuzua gjithashtu se në vitin 1973 kishte dashur të helmojë [[Enver Hoxha|Enver Hoxhën]]. Pas një procesi hetimor, që zgjati nga nëntori i vitit 1982 e deri në shtatorin e vitit 1983, Llambi Ziçishti u nxor në gjyq dhe u dënua me vdekje, duke u pushkatuar më 17 shtator 1983.
 
== Burime ==
<references />{{Ministra të Shqipërisë|
|Ministria=i Shëndetësisë / MSh
|para=
7.597

edits