Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.222) dhe riktheu rishikimin 1637004 nga Punëtoria
No edit summary
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.222) dhe riktheu rishikimin 1637004 nga Punëtoria)
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të Friedrich Schiller si dhe të simfonisë së 9-të të Bethovenit të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës. <br />
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
{|
|-
{{lang|de|<blockquote><poem>
:Freude, schöner Götterfunken,
:Tochter aus Elysium!
:Wir betreten feuertrunken,
:Himmlische, Dein Heiligtum.
:Deine Zauber binden wieder,
:Was die Mode streng geteilt,
:Alle Menschen werden Brüder,
:Wo Dein sanfter Flügel weilt.
</poem></blockquote>}}
|
|}
 
[[Kategoria:Himne kombëtare]]