Dallime mes rishikimeve të "Alfons Tracki"

9 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
→‎top: rregullime të tekstit duke përdorur AWB
v (→‎top: rregullime të tekstit duke përdorur AWB)
[[File:Alfons Tracki.jpg|thumb|upright|Alfons Tracki]]
'''Dom Alfons Tracki''' ose '''Frat Alfons Tracki''' lindi më [[2 dhjetor]] [[1896]] në një familje, që ishte shumë e ndikuar nga një traditë luftarake në Bleischwitz/Bliszczyce (Wrocław) me prejardhje polake. Pasi mbaroi studimet teologjike në Bosnje në vitin 1920, u transferua në Shkodër (Shqipëri) si misionar. Hapja e procesit dioqezan për [[lumnimi|lumnimin]]n e tij, u shpall më 10 nëntor të viti 2002, nga prefekti i asokohshëm i Kongregatës për Ungjillëzimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjatë kremtimit të Eukaristisë, në katedralen e Shkodrës. Lumnimi dhe pranimi si shenjtor ndodhi më 5 nëntor 2016, në sheshin para [[Katedralja e Shën Shtjefnit|katedrales së Shën Shtjefnit]] në Shkodër.<ref name="Flocchini">{{cito lajm|last1=Flocchini|first1=Emilia|title=Beati Martiri Albanesi (Vincenzo Prennushi e 37 compagni)|url=http://www.santiebeati.it/dettaglio/96474|accessdate=6 October 2017|agency=Santiebeati}}</ref>
 
==Jeta==