Dallime mes rishikimeve të "Gadishulli Iberik"

ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1784249 i bërë nga 82.114.68.238 (diskutimet))
No edit summary
== Gjeografia ==
 
Edhe pse i rrethuar me ujërat e Oqeanit Atlantik dhe të detit Mesdhe , kufiri natyror i maleve të larta të Pirinejeve e bënë mjaft të izoluar prej Evropës. Malet jo vetëm se paraqesin barrierën relievore, por edhe kufirin klimatik, politik, etnik dhe kulturor. Funksionin izolues të Pirinejeve e zëvendëson atraktiviteti i ngushticës së Gjiblartarit. Asnjë pjesë e Evropës nuk është më afër kontinentit të Afrikës se gadishulli Pirinej. Afërsia, paradispozita e mirë natyrore, roli i portës, qysh herët e ka bërë tërheqëse dhe nëpërmjet kontaktit e ndikimit, bëhet gërshetimi kulturave të dy kontinenteve.Gadishullin Pirinej e përbëjnë shtetet si : [[Spanja]], [[Portugalia]] , [[Andorra]] , [[Gjibraltari]].une punooj en shpi me dur lidht
i
 
== Klima dhe Relievi ==
[[Skeda:Pyrenees topo map-blank.jpg|thumb|right|300px| Malet Pirineje]]
==Referencat==
{{reflist}}
dur l
 
== Historia ==
 
Anonymous user