Ndryshimi mes inspektimeve të "Gadishulli Iberik"

v
U kthyen ndryshimet e 46.99.12.50 (diskutimet) në versionin e fundit nga Zmarlind5.
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.12.50 (diskutimet) në versionin e fundit nga Zmarlind5.)
Etiketa: Rollback
 
Edhe pse i rrethuar me ujërat e Oqeanit Atlantik dhe të detit Mesdhe , kufiri natyror i maleve të larta të Pirinejeve e bënë mjaft të izoluar prej Evropës. Malet jo vetëm se paraqesin barrierën relievore, por edhe kufirin klimatik, politik, etnik dhe kulturor. Funksionin izolues të Pirinejeve e zëvendëson atraktiviteti i ngushticës së Gjiblartarit. Asnjë pjesë e Evropës nuk është më afër kontinentit të Afrikës se gadishulli Pirinej. Afërsia, paradispozita e mirë natyrore, roli i portës, qysh herët e ka bërë tërheqëse dhe nëpërmjet kontaktit e ndikimit, bëhet gërshetimi kulturave të dy kontinenteve.Gadishullin Pirinej e përbëjnë shtetet si : [[Spanja]], [[Portugalia]] , [[Andorra]] , [[Gjibraltari]].
 
i
== Klima dhe Relievi ==
[[Skeda:Pyrenees topo map-blank.jpg|thumb|right|300px| Malet Pirineje]]
==Referencat==
{{reflist}}
 
jeni nisha noizyyyyyy edhe ska shka ju vyn shkolla baj
== Historia ==
historia e afrikes ska shka tintereson se afrik mo ti kqyre shqipnin ma e buker o hajt tung shihemi
 
 
{{gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:JES I DU OF KORSGadishuj]]