Dallime mes rishikimeve të "Bregu Perëndimor"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Zmarlind5 zhvendosi faqen Bregu Perëndimorë tek Bregu Perëndimor: Titull pa kuptim)
'''Bregu Perëndimor''' është shtet i vetëqverisur në [[Palestina|Palestinën]] e sotme. Qeveriset nga institucionet e [[Izraeli|Izraelit]].Si qytet kryesor merret [[Ramallah]] pasi që [[Jerusalemi]] është kryeqytet i tërë [[Palestina|Palestinës]] ku hyjnë vendet :[[Izraeli]] dhe [[Gaza]] bashkë me '''Bregun Perëndimor'''.
 
==Shtrirja dhe përbërja==
*Ka popullatë prej : 3,284,787 milionë banorë.
'''Bregu Perëndimor''' është pjesa më e madhe e [[Palestina|Palestinës]] por e kontrolluar pjesërisht nga [[Izraeli]] dhe pesërisht nga [[Palestina]]. Shtrihet në lindje të [[Izraeli|Izraelit]] dhe perëndim të [[Jordani|Jordanit]].
*Popullata : [[Arabe]]
*Ka popullatë prej : 3,284,787 milionë banorë.
*Kryeqyteti : [[Ramallah]]
*PopullataPopullsia : [[Arabe]]
*Sipërfaqe prej : 5,655 km2.
*Kryeqyteti : [[Ramallah]]
*Besimi fetar : [[Islam]] , [[Protestant]] , [[Krishterimi|Krishter]].
*Sipërfaqe prej : 5,655 km2.
*Besimi fetar : [[Islam]] , [[Protestant]] , [[Krishterimi|Krishter]].
 
[[Skeda:Flag_of_Palestine.svg|thumb|right|200px|right|Flamuri i Bregut Perëndimor]]