Dallime mes rishikimeve të "Patate të skuqura"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Tiimiii zhvendosi faqen Chipsy tek Patate të skuqura)
No edit summary
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''ChipsyPatate të skuqura''' - një rostiçeri popullore në formën e feta të holla e të thata patate (kryesisht) ose perime të tjera, zakonisht obsmażonych në, e nxehtë yndyrë të thellë. Për shkak të vlerës së lartë të energjisë crisps, për prodhimin e tyre janë përdorur edhe zëvendësuesit yndyrë, dhe prodhimin e teknologjive moderne, të tilla si, për shembull, gatim duke përdorur një mikrovalë, dhe pastaj spërkatje pak vaj (pa ulje në yndyrë). Shije të ndryshme është arritur nga zgjedhja e erëza dhe aromatike , rrallë bimeve .
Patate të skuqura nuk duhet të ngatërrohet me crisps ose me prażynkami fituar nga nxjerrje.
Tregun ndërkombëtar për patate të skuqura në 2005 gjeneruar të ardhurat totale prej $ 16400000000. Kjo përfaqësonte 35,5% të tregut total rostiçeri në atë vit (46.1 miliardë dollarë amerikanë) [1] .