Ndryshimi mes inspektimeve të "Vladimir Lenini"

(Skeda Lenin-office-1918.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Natuur12)
 
Lenini drejtoi përmbysjen e qeverisë provizore nga Instituti Smolni përgjatë [[6 nëntor|6]] dhe [[8 nëntor]]it [[1917]]. Rrëzimi dhe kapitullimi i Pallatit të Dimrit në natën e [[7 nëntor|7]] dhe [[8 nëntor]]it shënoi fillimin e rendit Sovjetik.
bb
 
== Koka e shtetit sovjetik ==
Anonymous user