Dallime mes rishikimeve të "Bahri Omari"

63 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
== Jeta ==
 
Bahriu lindi në [[1888]] në [[Gjirokastra|Gjirokastër]], i biri i Iljaz Hilmi Omarit dhe Rehos.<ref name="shk">Koli Sh., ''Rrëfimi në gjyq i Bahri Omarit për takimet ilegale me Enver Hoxhën''.</ref> U shkollua në vendlindje dhe më tej në Shkollën Civile të Administratës Mbretërore "[[Mekteb-i Mülkiye|Mekteb-i Mülkiye-i Şahane]]" në Stamboll për Shkenca Politike-Administrative<ref>Merlika E., ''"Mustafa Kruja në historinë shqiptare"'', OMSCA-1, 2012.</ref> ku u diplomua më 1911<ref>{{en}} Özdalga E., '' Late Ottoman Societysociety: The Intellectualthe Legacy''intellectual legacy, Psychologystudimet Press,SOAS/RoutledgeCurzon të Lindjes së 2005Mesme. 3. Routledge. fq. 315. ISBN 0-415-34164-7</ref>.
 
Në moshën 25 vjeçare u emërua nënprefekt i [[Himara|Himarës]]. Organizoi dhe udhëhoqi çetat patriotike kundër andarteve greke gjatë pushtimit grek të Shqipërisë së jugut gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]].
7.597

edits