Ndryshimi mes inspektimeve të "Filmi"

41 bytes added ,  2 vjet më parë
kishte do gabime
v (→‎Faqe interneti: rregullime teknike duke përdorur AWB)
(kishte do gabime)
Kjo është një pikëpamje, tani i pranuar përgjithësisht [kush?] Se elementet horror portretizimin e Drakulës së vampirizmat janë metafora për seksualitetin në një epokë viktoriane ndrydhur. [Citim i duhur] Por kjo është vetëm një nga shumë interpretime të metaforës së Drakula. Judith Halberstam postulatet shumë nga këto ese në teknologjitë e saj të shëmtuar: Dracula Bram Stoker. Ajo shkruan:
[] Imazhi i artë pluhurosur dhe të papërdorura, monedha nga shumë kombe dhe me xhevahire të vjetra pambajtur, menjëherë Drakula lidhet me paratë e vjetër të një klase të korruptuar, në një lloj të piraterisë së kombeve dhe ekseset më të këqija të aristokracisë. [12]
 
Punoi:Melisa Rramani nga fshatii Tatesh
 
== Historia e filmit ==
Vepra filmike që për cak kanë publikun pa marrë parasysh moshën e tyre hynë në kategorin ‘A’ të veprave artistike. Filmat e prodhuar me qëllim shfaqjeje para publikut mosha e të cilëve është mbi 14 vjeçare hynë në kategorin ‘B’ ndërsa për ata që cakun e kanë shikuest mbi 18 vjeçë është kategoria ‘C’.<ref name=KK200422>LIGJI PËR KINEMATOGRAFINË [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2004_22_al.pdf Në amëzën assembly-kosova.org]</ref>
== E drejta mbi filmin vendas ==
E drejta mbi lëndën filmike trajtohet si lëndë arkivore publike për [[filmFilm vendës|filmat vendas]] d.m.th të financuara nga [[Sigla QKK]]<ref name=KK200422 />
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user