Dallime mes rishikimeve të "Leonidha Naçi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (ca permiresime te vockla)
vNo edit summary
'''Leonidha Naçi''' (1875-1940) ishte mesuesmësues shqiptar i shkollës së parë shqipe në Vlorë, atë të Muradijes, dhe delegat në [[Kongresi i Manastirit|Kongresin e Manastirit]] më 1908.
==Jeta==
Leonidha Naçi lindi ne [[Vlorë]] me 1875. Pasi ndoqi studimet në Bukuresht e në Athinë, mendohet se ishte mësues edhe në Korfuz në një shkollë tregtare. Ishte delegat i Vlorës (Labërisë) në [[Kongresi i Manastirit|Kongresin e Manastirit]] më 1908. Është interesuar për dorëshkrimin e “Fjalorit të gjuhës shqipe” të [[Kostandin Kristoforidhi]]t që më 1894, madje ka shkruar (1937) se e kishte në duar, përpara sesa ta merrte për botim Diogjen Haritoja. Më 1928 mori pjesë në një nga mbledhjet për të ngritur sërish “Komisinë letrare” sipas asaj të dhjetë vjetëve më parë në Shkodër.