Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

176 bytes added ,  3 vjet më parë
detaj biografik
(→‎Veprat letrare: detaj mbi nje perkthim te A.A)
(detaj biografik)
 
== Jeta ==
I biri i myftiut dhe myderrizit Asllan efendiSylejmani idhe biriHyries i SylejmanitIsuf Meminajt, leunga fshati 1884[[Trevllazër]]. Ngeli jetim në moshë të re, kur ishte ende 6 vjeç<ref>Llojdia G., ''Reportazh nga fshati Vajze - atje u rrit poeti Ali Asllani'', artuniversi.blogspot.al, 27 gusht 2012.</ref>.
 
Me ndihmën e të afërmve dhe miqve të të atit, mundi të ndiqte ruzhdijen e Vlorës. Gjithashtu ndiqte shkollën greke që të mund të nxënte alfabetin grek. Më 1898 nisi të studiojë në idadinë e Janinës. Gjatë kësaj periudhe nisi të thurte poezi në turqisht dhe persisht.
7.597

edits