Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

(detaj biografik)
Me ndihmën e të afërmve dhe miqve të të atit, mundi të ndiqte ruzhdijen e Vlorës. Gjithashtu ndiqte shkollën greke që të mund të nxënte alfabetin grek. Më 1898 nisi të studiojë në idadinë e Janinës. Gjatë kësaj periudhe nisi të thurte poezi në turqisht dhe persisht.
 
Shkoi të studionte mjekësi në Stamboll, por pas një viti e la. Me ndihmën e Ismail Qemal Vlorës dhe Mulla Xhaferr Drashovicës mundi të kalonte ekzaminim hyrës në Institutin e Lartë administrativ Shkencave politiko"[[Mekteb-shoqëroroi-administrativeMylkie|Mülkiye]]" në [[Stambolli|Stamboll]], ku u diplomua më 1906.
 
Pas shkollës kreu stazhin në Janinë. Në vitin [[1908]] zevëndësoi për tre muaj nënprefektin e [[Delvina|Delvinës]] dhe u kthye përsëri në Janinë. Ai ishte një nga anëtarët e shquar të Klubit "[[Bashkimi (klub)|Bashkimi]]". Për mbështetjen që i dha [[Ismail Qemali]]t filloi të persekutohej nga organet qeveritare turke, madje u dha urdhër të internohej në [[Halep]] të [[Siria|Sirisë]]. Mundi t'i shpëtojë internimit, kaloi në [[Korfuzi|Korfuz]] dhe prej andej në [[Vlora|Vlorë]]. Mori pjesë në [[Kuvendi i Dibrës|Kuvendin e Dibrës]], si përfaqësues i Klubit "Bashkimi" të Janinës.
{{DEFAULTSORT:Asllani, Ali}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1882]]
[[Kategoria:Vdekje 1966]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:AtdhetarëNxënësit shqiptarëe Shkollës Mülkiye]]
[[Kategoria:Diplomatë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Vlora]]
[[Kategoria:Kryetarë të Bashkisë së Vlorës]]
 
[[Kategoria:Lindje 1882]]
[[Kategoria:Vdekje 1966]]
 
== Burime ==
7.597

edits