Ndryshimi mes inspektimeve të "Krishtlindja"

75 bytes added ,  3 vjet më parë
v (Perendia Jezus erdhi NE toke NE trajte njeriu i cili nuk mekatoi asnjehere dhe ai Lindi NE betlehem sipas profecise SE profeteve Isaia dhe shume te tjereve)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Genova-Chiesa di San Nicola da Tolentino-presepe.jpg|thumb|220px|''Pritja'' e ardhjes së Krishtit që paraqitet në një skenë të Krishtlindjes, ku vërehet mungesa e statujzës së ''Jezusit fëmijë''.]]
[[Skeda:Christmas collage.PNG|thumb|220px|Pamje nga kremtimi i Krishtlindjes.]]
'''Krishtlindja''' (edhe "Kërshëndellat" apo shkurt "Kshnellat" ndër besimtarët katolikë) është një [[Festa|festë]] [[Feja|fetare]] e [[Krishterimi|krishterë]]Krishtere. Të krishterët e festojnë çdo vit më [[25 dhjetor]] ditëlindjen e [[Jezusi|Jezus Krishtit]]; në [[Kisha ortodokse|kishat e Lindjes]] festohet më [[7 janar]], për shkak të [[Kalendari Julian|kalendarit Julian]]. Pas [[Pashkët|Pashkëve]] është festa më e rëndësishme për të krishterët.
Ditëlindja e Krishtit (24-25 dhjetori) është thjeshtë simbolike, dhe nuk është menduar të jetë data e vërtetë e lindjes se Tij.
 
Krishtlindja është festa e lindjes së [[Jezusi]]t, i cili besohet nga të krishterët si Biri i Perëndisë dhe [[Perëndia]] vetë e mishëruar, zbritur në tokë për të shlyer mëkatet e njerëzimit, dhe për ta kthyer atë në shtëpinë e Perëndisë. Sipas [[Ungjilli i Lukës|Ungjillit të Lukës]] dhe [[Ungjilli i Mateut|Mateut]], Jezusi lindi nga [[Shën Maria|Maria]] në [[Betlehemi|Betlehem]], ku ajo dhe i shoqi i saj [[Shën Jozefi|Jozefi]] po pushonin rrugës për në vendlindjen e tyre, Nazaret, për të marrë pjesë në numërimin e mbarë popullsisë urdhëruar nga perandori August.
 
Për [[dishepulli|nxënësit]] e tij, lindja e Krishtit është parathënë nga [[Profetësia|profetësi]] të ndryshme sipas të cilave [[mesia]] do të lindte nga shtëpia e [[Mbreti David|Davidit]] për të shpëtuar botën nga [[mëkati]].
Dhe gjithashtu duhet shtuar se edhe Jezusi si çdo njeri tjeter ekziston falë allahutAllahut.
 
== Data e lindjes se Jezusit ==
Datëlindja e Jezusit sipas të krishterëve besohet të jetë 24-25 dhjetori edhe pse ka dyshime për datën e saktë të lindjes pasi që ajo nuk përmendet në Dhiatën e Re . Kjo feste është ndër festat më të dashura dhe të preferuara nga mbar bota krishtere apo e thënë më ndryshe edhe si datë e paqes. Te gjithe festojne si te varfurit the te pasurit duke u beren humanitar edhe duke ndihmuar.
 
== Domethënia fetare ==
Anonymous user