Dallime mes rishikimeve të "Prespa"

95 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Ohrid_and_Prespa_lakes_topographic_map.svg|djathtas|parapamje|250x250px|Harta topografike e rajonit të Prespës]]
'''Prespa''' ({{lang-el|Πρέσπα}}, {{lang-mk|Преспа}}, {{lang-sq|Prespa}}) është një rajon i cili shtrihet në tri shtete: [[Greqia|Greqi]], [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe [[Republika e Maqedonisë|Republikën e Maqedonisë]]. Me të njëjtin emër quhen edhe dy liqenet të cilat gjenden në rajonin në fjalë [[Liqeni i Prespës|Liqeni i Madh i Prespës]] si dhe [[Liqeni i Vogël i Prespës]]. Qyteti më i madh në rajon është [[Resnja]] me 9,000 banorë.
 
== Shih edhe ==
* [[Resnja]]
* [[Liqeni i Vogël i Prespës]]
* [[Liqeni i Madh i Prespës]]
 
[[Kategoria:AL-gjeo-cung]]
[[Kategoria:Gjeografia e Shqipërisë]]