Dallime mes rishikimeve të "Prespa"

341 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Shih edhe: E shtova edhe Rrethin e Pogradecit)
No edit summary
[[Skeda:Ohrid_and_Prespa_lakes_topographic_map.svg|djathtas|parapamje|250x250px|Harta topografike e rajonit të Prespës]]
'''Prespa''' ({{lang-el|Πρέσπα}}, {{lang-mk|Преспа}}, {{lang-sq|Prespa}}) është një rajon i cili shtrihet në tri shtete: [[Greqia|Greqi]], [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe [[Republika e Maqedonisë|Republikën e Maqedonisë]]. Me të njëjtin emër quhen edhe dy liqenet të cilat gjenden në rajonin në fjalë [[Liqeni i Prespës|Liqeni i Madh i Prespës]] si dhe [[Liqeni i Vogël i Prespës]]. Qyteti më i madh në rajon është [[Resnja]] me 9,000 banorë. <ref>[http://strumski.com/biblioteka/?id=606 „Преспа; Преспанското Езеро; Старини в Преспа“], Книга од револуционерoт на ВМОРО Георги Траjчев од Прилеп, 1923 г.</ref> <ref>Wielka Historia Świata. Praca zbiorowa. T. 10. Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 276-277. ISBN 83-7425-365-7.</ref>
 
== Shih edhe ==
== Referenca ==
{{ref}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* [https://web.archive.org/web/20140228234731/http://www.spp.gr/spp/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=4&lang=en Society for The Protection of Prespa] {{en icon}} {{el icon}}
 
[[Kategoria:AL-gjeo-cung]]