Ndryshimi mes inspektimeve të "Ahmet Njazi bej Resnja"

ska përmbledhje të redaktimeve
Ai ishte një Mücahit-i Muhterem (nderuar luftëtar), i cili në cilësinë e tij të dyfishtë si hero i revolucionit kushtetues dhe anëtar të nderuar të kupës dhe një figurë kyçe në të gjithë turneut tërë Maqedonisë. Një oficer i devotshëm, ai shpejt u bë zhgënjyer me tendencat shekullariste dhe Turkist i CUP-it, dhe u vra nga katër vetë në [[Vlorë]] në vitin 1913.
 
== Galeria ==
<gallery>
Figura:Ahmed Niyazi Bey.jpg|Ahmet Njazi Bej Resnja.
Figura:Resne - Niyazi Bey Sarayi (Panorama).jpg|Pallata e Sarajt
</gallery>
 
== Shih edhe ==
* [[Saraji i Resnjës]]
 
[[Kategoria:Shqiptarë myslimanë]]