Ndryshimi mes inspektimeve të "Krishtlindja"

137 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.142.12) dhe riktheu rishikimin 1813788 nga 165.155.197.226)
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Christmas collage.PNG|thumb|220px|Pamje nga kremtimi i Krishtlindjes.]]
'''Krishtlindja''' (edhe "Kërshëndellat" apo shkurt "Kshnellat" ndër besimtarët katolikë) është një [[Festa|festë]] [[Feja|fetare]] Krishtere. Të krishterët e festojnë çdo vit më [[25 dhjetor]] ditëlindjen e [[Jezusi|Jezus Krishtit]]; në [[Kisha ortodokse|kishat e Lindjes]] festohet më [[7 janar]], për shkak të [[Kalendari Julian|kalendarit Julian]]. Pas [[Pashkët|Pashkëve]] është festa më e rëndësishme për të krishterët.
 
Ditëlindja e Krishtit (24-25 dhjetori) është thjeshtë simbolike, dhe nuk është menduar të jetë data e vërtetë e lindjes se Tij.
 
Rëndësia e ditës së Krishtlindjes nisi të rritet dalngadalë pas kurorëzimit të [[Karli i Madh|Karlit të Madh]] në vitin 800, ditën e Krishtlindjes.