Ndryshimi mes inspektimeve të "Violina"

16 bytes added ,  3 vjet më parë
→‎Historiku: shtova permbajtje
(→‎Historiku: shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
U krijua rreth gjysmës së dytë të [[Shekulli XV|shek. XV]]. Shpikja e saj i atribuohet italianëve A. Brensino, Gasparo da Salo dhe A. Amati.
 
[[Vivaldi]] dhe [[Paganini]] e ngritën artin violinës në shkallën më të lartë. Ata u pasuan nga mjeshtër të tjerë si Hajden, [[Beethoven]], Bartok, etj. Të njohur janë veçanërisht koncertet për violinë të [[Mozarti]]t, Stravinskit, Shonbergut, etj. Violina është mishërimi më modern idhe mbreteresha e instrumentave muzikore të harkut, të ardhur nga antikiteti. Instrumentat muzikorë si violinë, violë dhe violonçel kanë evoluar, nuk ka data të sakta në krijimin e tyre ato vinë si një evoluim gjatë mesit të shekullit të 16 në pjesën veriore të Italisë. [[Andrea Amati]] (1500-1577), ishte pronari i shkollës Cremoneze të violinës. Ai njihet si krijuesi i violinës së parë. Gjatë 150 viteve të ardhshme, anëtarët e tjerë të familjes Amati dhe pasuesit e tyre, që ishin Antonio Stradivari (1644-1737) dhe Bartolomeo Guarneri Giuseppe (1698-1744), sollën një nivel përsosmërie të lartë në violinë, duke e shëndruar violinat në vepëra arti që prodhojnë art. Violina gjatë shekullit të 17, u përhap në të gjitha vendet e Evropës dhe, në shekujt 18 dhe 19, në pjesën tjetër të botës. Edhe pse në botë ka gjithmonë e më shumë fabrika për prodhimin e violinave, violinat më të bukura dhe më funksionale janë ato të punuara me dorë nga mjeshtrit lutajo.
 
== Violina në Shqipëri ==
[[Skeda:Reparti.jpg|thumb|Momente pune në repartin e prodhimit të violinave në Tiranë, viti 1986]]
Anonymous user