Dallime mes rishikimeve të "Ropica"

767 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Shtova gjeolokacionin)
{{Pp}}{{joref}}
{{Infobox KS vendbanim
{{Fshat (Kosova)
|FshatiEmri = Ropica'''Ropicë'''
|NofkaEmër_tjetër =
|Moto Lloji i vëndbanimit = Fshat
|Flamuri_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Flamuri_artikulli = <!-- p.sh: Flamuri i Prishtinës -->
|Stema_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Stema_artikulli = <!-- p.sh: Stema e Prishtinës -->
|Stema_gjerësia = <!-- p.sh: 50px -->
|Pamje = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Përshkrimi i pamjes =
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = [[Rajoni i Mitrovicës|Mitrovicë]]
|Komuna = [[Komuna e Vushtrrisë|VushtrriaVushtrri]]
|PrefiksiKryetari i Komunës =
|WebFaqjaPartia udhëheqëse =
 
<!--StatistikaSipërfaqja dhe TransportiDemografia -->
|LartësiaSipërfaqja =
|ThemelimiSipërfaqja urbane =
|Vendasit Sipërfaqja metropolitane =
|SipërfaqjaPopullsia =
|ZonaPopullsia_viti Kohore = [[Zona Kohore e Evropës Qendrore|ZKEQ]] ([[UTC+1]])= 2011
|OraDendësia Verore = [[Ora Verore e Evropës Qendrore|OVEQ]] ([[UTC+2]]) =
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
 
<!-- Të dhëna tjera-->
 
|Vendasit =
<!--Demografia-->
|PopullsiaThemelimi =
|DendësiaKrahina =
|gjerësiaLartësia = 42.804317594
|Kodi Postal =
|gjatësiaPrefiksi = 21.032960
|Aeroporti =
|Targa e automjeteve =
|WebFaqja =
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|Harta_foto =
|Harta_foto_shënimipërshkrimi_harta =
|përshkrimi_hartaharta_gjerësi =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #21-->
| gjer_g=42 | gjer_m= 48 | gjer_s= 16 | gjer_dr = N
| gjat_g=21 | gjat_m=2 | gjat_s=1 | gjat_dr = E
}}
'''Ropicë''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Vushtrrisë|Vushtrrisë]], [[Kosovë]].
 
== Gjeografia ==
'''Ropica''' ështështrihet njëpërgjat fshatluginës i vogëllumit Komunënquajtur eLumi Vushtrrisëi RepublikaKuq edhe Kosovës qëfshati shtrihet në të djathtë të rrugës [[Prishtinë]]-[[Vushtrri]]. Fshati Ropica gjendet në mes fshatitvendbanimet MaxhunajNovosella dhee fshatitMaxhunit dhe Samadrexhë. Me simbolikën e re të shënimeve të vendbanimeve Ropica ndryshe quhet edhe Mollas. Dy Lagje të këtij fshati janë të ndara edhe gjeografikisht. Pjesa Veriore ku banojnë familjet me mbiemër Zabërgja dhe pjesa jugore ku ka familje të ndryshme por që shumica e tyre janë me mbiemër Maloku.
<!--Koordinatat Mënyra== Demografia == #1-->
<!-- == Ekonomia == -->
| gjer_g= | gjer_m= | gjer_s= | gjer_dr =N
<!-- == Kultura == -->
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësia = 42.804317
|gjatësia = 21.032960
 
|WebFaqja =
}}
 
'''Ropica''' është një fshat i vogël në Komunën e Vushtrrisë Republika e Kosovës që shtrihet në të djathtë të rrugës [[Prishtinë]]-[[Vushtrri]]. Ropica gjendet në mes fshatit Maxhunaj dhe fshatit Samadrexhë. Me simbolikën e re të shënimeve të vendbanimeve Ropica ndryshe quhet edhe Mollas. Dy Lagje të këtij fshati janë të ndara edhe gjeografikisht. Pjesa Veriore ku banojnë familjet me mbiemër Zabërgja dhe pjesa jugore ku ka familje të ndryshme por që shumica e tyre janë me mbiemër Maloku.
 
== Historia ==
Duke llogaritur në atë se po të shkohet me lidhje të tërësishme zigjirore të familjes Zabergja, e cila vetëm para 110 vj. ishte nga dy persona Selman (Sali) Zabergja dhe Rrahim (Shaban) Zabergja, pra kishte vetëm dy ogjaqe që i tymonin, sot kjo familje aq shumë është e degëzuar duke pas parasysh natalitetin e hovshëm, është goxha e vështir të shkruhet në tersi por unë do të mundohem, ky shënim të jetë i përkohshëm dhe sipërfaqësor deri në plotësimin që don kohë.
 
Axha i Rrahimit te cilin e kemi cekur edhe me lart Selman Zabergja qe kishte tete djem ; Ahmet (Selman) Zabergja, Isa (Selman) Zabergja, Rifat (Selman) Zabergja, Brahim (Selman) Zabergja, Kadri (Selman) Zabergja, Sabit (Selman) Zabergja, Hakif (Selman) Zabergja, dhe Mehmet (Selman) Zabergja i cili u zhduk ne luften e dyte botrore pasi qe kur u larguan trupat Gjermane aj u largua se bashku me ta pasi qe ishte ushtar CC-trupa, dhe per fatin e tij sot e asaj dite nuk dihet... vazhdon...
 
<!-- == Shih dhe këtë == -->
== Gjeografia ==
<!-- == Burimet == -->
Ropica shtrihet përgjat luginës së lumit të quajtur Lumi i Kuq.
{{reflist}}
 
== Ekonomia ==
 
== Kultura ==
 
== Shih edhe ==
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/KV/28/Ropice.html vendndodhja]
 
{{gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]
[[Kategoria:Fshatra në komunën e Vushtrrisë]]
{{Komuna e Vushtrrisë}}
{{KO-gjeo-cung}}