Dallime mes rishikimeve të "Barja (Mitrovicë)"

Removed redirect to Barë
(Kadribistrica zhvendosi faqen Barja tek Barë)
 
(Removed redirect to Barë)
Etiketa: Hoqi ridrejtimin
{{Infobox KS vendbanim
#RIDREJTO [[Barë]]
|Emri = '''Bare'''
|Emër_tjetër =
|Lloji i vëndbanimit = Fshat
|Flamuri_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Flamuri_artikulli = <!-- p.sh: Flamuri i Prishtinës -->
|Stema_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Stema_artikulli = <!-- p.sh: Stema e Prishtinës -->
|Stema_gjerësia = <!-- p.sh: 50px -->
|Pamje = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Përshkrimi i pamjes =
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = [[Rajoni i Mitrovicës|Mitrovicë]]
|Komuna = [[Komuna e Mitrovicës|Mitrovicë]]
|Kryetari i Komunës =
|Partia udhëheqëse =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja =
|Sipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane =
|Popullsia =
|Popullsia_viti = 2011
|Dendësia =
 
<!-- Të dhëna tjera-->
|Vendasit =
|Themelimi =
|Krahina =
|Lartësia = 1147
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Aeroporti =
|Targa e automjeteve =
|WebFaqja =
|E-Posta =
 
<!--Harta-->
|Harta_foto =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=42 | gjer_m=57 | gjer_s=42 | gjer_dr = N
| gjat_g=20 | gjat_m=58 | gjat_s=35 | gjat_dr = E
}}
'''Bare''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Mitrovicës|Mitrovicës]], [[Kosovë]].
 
== Gjeografia ==
Fshati i radhës Bare i pozicionuar në një lartësi mbidetare rreth 1300m. Barja ndodhet në rajonin e njohur si [[Shala e Bajgorës]] rreth 22&nbsp;km larg [[Mitrovica|Mitrovicës]]. Temperatura është dukshëm më e ulët. Rrugët e shkelura shpien nëpër prona të mëdha të cilat janë të pozicionuara larg njëra tjetrës.
<!-- == Demografia == -->
 
== Ekonomia ==
Pavarësisht lartësisë, ata punojnë tokën dhe merren me blegtori.
<!-- == Kultura == -->
<!-- == Historia == -->
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Shala e Bajgorës]]
 
<!-- == Burimet == -->
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/KV/15/Bare.html vendndodhja]
* [http://www.kosovoguide.com/?cid=1,165,43&view=full Nga Kosovoguide - Gjana me pa e ba] {{sq}}
 
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]
[[Kategoria:Fshatra në komunën e Mitrovicës]]
{{Komuna e Mitrovicës}}
{{KO-gjeo-cung}}