Ndryshimi mes inspektimeve të "Krajkova (Drenas)"

ska përmbledhje të redaktimeve
(shtova kordinatat)
{{coord|42.59|N|20.85|E|source:wikidata|display=title}}
{{Infobox KS vendbanim
{{Fshat (Kosova)
|FshatiEmri = Krajkova'''Krajkovë'''
|NofkaEmër_tjetër =
|Moto Lloji i vëndbanimit = Fshat
|Flamuri_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Flamuri_artikulli = <!-- p.sh: Flamuri i Prishtinës -->
|Stema_figura = <!-- Pa ''Skeda:'' në fillim -->
|Stema_artikulli = <!-- p.sh: Stema e Prishtinës -->
|Stema_gjerësia = <!-- p.sh: 50px -->
|Pamje =
|Përshkrimi i pamjes =
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = [[Rajoni i Prishtinës|PrishtinësPrishtinë]]
|Komuna = [[Komuna e Drenasit|DrenasitDrenas]]
|VendasitKryetari i Komunës =
|LartësiaPartia udhëheqëse =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja =
|PrefiksiSipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane =
|Popullsia =
|DendësiaPopullsia_viti = 2011
|gjerësiaDendësia =
 
<!-- Të dhëna tjera-->
|gjatësiaVendasit =
|Themelimi =
|WebFaqjaKrahina =
|Lartësia = 626
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Aeroporti =
|Targa e automjeteve =
|WebFaqja =
|E-Posta =
 
<!--Statistika dhe Transporti-->
|Lartësia =
|Themelimi =
|Vendasit =
|Sipërfaqja =
|Zona Kohore = [[Zona Kohore e Evropës Qendrore|ZKEQ]] ([[UTC+1]])
|Ora Verore = [[Ora Verore e Evropës Qendrore|OVEQ]] ([[UTC+2]])
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
<!--Demografia-->
|Popullsia =
|Dendësia =
<!--Harta-->
|Harta_foto =
|Harta_foto_shënimipërshkrimi_harta =
|përshkrimi_hartaharta_gjerësi =
|CoordAddon =
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=42 | gjer_m= 35 | gjer_s= 47 | gjer_dr = N
| gjat_g=20 | gjat_m= 51 | gjat_s= 13 | gjat_dr = E
}}
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
'''Krajkovë''' është një vendbanim në komunën e [[Komuna e Drenasit|Drenasit]], [[Kosovë]].
|gjerësia =
|gjatësia =
|WebFaqja =
}}
 
== Gjeografia ==
Fshati Krojkovë gjendet në komunën e Drenasit. Ka Diku rreth 1000 banorë. Fshati KrojkovëKrajkovë mbulohet nga mali Kosmaç. KrojkovaKrajkova kufizohet me fshatrat: Llapushnik, DomonekDomanek, Shtrubullovë dhe Zabel Ii UlëtPoshtëm.
Krojkova njihet si një vendbanim i lashtë ku tregojnë edhe dokumentet e arkivave të ish Perandorisë Osmane, dhe asaj Austro-Hungareze. Krojkova njihet edhe si vend rezistencë i shumë luftërave gjatë shekujve. Sidomos gjatë luftes së fundit në Kosovë ku shumë të rinjë e të reja u radhiten në rreshtat e Ushtrisë Qlirimtare të Kosovës.
{{Komuna e Drenasit}}
 
== Demografia ==
Fshati Krajkovë gjendet në komunën e Drenasit. Ka diku rreth 1000 banorë.
<!-- == Ekonomia == -->
<!-- == Kultura == -->
<!-- == Historia == -->
== Shih dhe këtë ==
KrojkovaKrajkova njihet si një vendbanim i lashtë ku tregojnë edhe dokumentet e arkivave të ish Perandorisë Osmane, dhe asaj Austro-Hungareze. KrojkovaKrajkova njihet edhe si vend rezistencë i shumë luftërave gjatë shekujve. Sidomos gjatë luftes së fundit në Kosovë ku shumë të rinjë e të reja u radhiten në rreshtat e Ushtrisë QlirimtareÇlirimtare të Kosovës.
<!-- == Burimet == -->
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/KV/07/Krajkove.html vendndodhja]
 
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]
[[Kategoria:Fshatra në komunën e Drenasit]]
{{Komuna e Drenasit}}
{{KO-gjeo-cung}}