Dallime mes rishikimeve të "Skënder Anamali"

58 bytes removed ,  3 vjet më parë
Skeda Skënder_Anamali.png u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Didym
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Skeda Skënder_Anamali.png u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Didym)
 
[[Skeda:Skënder Anamali.png|parapamje|Skënder Anamali]]
'''Skënder Anamali''' (1921 - 1996) ishte një nga katër themeluesit e arkologjisë shqiptare, së bashku me [[Hasan Ceka|Hasan Cekën]], [[Frano Prendi|Frano Prendin]] dhe [[Selim Islami]]n. Nxënesi i Gjimnazit të Shkodrës, studenti i Universitetit të Padovës (Itali) filloi aktivitetin e vet shkencor si arkeolog në Institutin e Shkencave Tiranë (1947).