Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhigoro Kano"

19 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Kano Jigoro.jpg|thumb|right|Xhigoro Kano]]
'''Xhigoro Kano''' - Kanō Jigorō''' (嘉納 治 五郎 ([[28 tetor]] [[1860]] – [[4 Maj]] [[1938]]) ishte një edukator dhe atlet i shquar japonez, themelues i sportit të [[Xhudo|Xhudos (Judo)]]. Xhudo ishte arti i parë ushtarak japonez i njohur ndërkombëtarisht, dhe i pari që u bë një sport olimpik zyrtar. Inovacionet pedagogjike që i atribuohen Kanos përfshijnë përdorimin e rripave bardhë e zi, si dhe futjen e renditjes së dan për të treguar renditjen relative midis anëtarëve të një stili të artit luftarak. Motot e mirënjohura që i atribuohen Kanos përfshijnë "Efikasitet Maksimal me Përpjekje Minimale" dhe "Mirëqenia dhe Benefiti i Përbashkët" (自 他 共 栄 Ji-ta Kyou-ne).
== Biografia ==
Themeluesi i sportit luftarak xhudo është lindur në vitin 1860 në qytetin e Mikagës, në rajonin bregdetar Kobe të [[Japonia|Japonisë]]. Në vitin [[1871]] familja e tij shpërngulet në Tokio, ku edhe filloi studimet në Universitetit Mbretëror, kurse në vitin [[1882]] themeloi institutin e vet të mirënjohur për mësimin e xhudos KODOKAN. Me studimin dhe përshtatjen e shkathtësive të vjetra luftarake (ndeshëse, mundëse) krijoi sportin bashkëkohor me të cilin sot merren njerëz nga shumica e vendeve të botës. Një nga meritat kryesore të tij është vërtetimi i parimit të nxerrjes së kundërshtarit nga gjendja e ekuilibrit dhe futja e biomekanizmit si bazë për analizën e mirëfilltë të teknikës në xhudo.
== Shih edhe ==
* [[Xhudo]]
{{Commonscat|KanoPhotographs Jigoroof Kanō Jigorō}}
 
== Referenca ==