Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhigoro Kano"

58 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Kanō Jigorō c1937.jpg|thumb|Kanō Jigorō 1937]]
[[Skeda:Kano Jigoro.jpg|thumb|right|Xhigoro Kano]]
'''Xhigoro Kano - Kanō Jigorō''' (嘉納 治 五郎 ([[28 tetor]] [[1860]] – [[4 Maj]] [[1938]]) ishte një edukator dhe atlet i shquar japonez, themelues i sportit të [[Xhudo|Xhudos (Judo)]]. Xhudo ishte arti i parë ushtarak japonez i njohur ndërkombëtarisht, dhe i pari që u bë një sport olimpik zyrtar. Inovacionet pedagogjike që i atribuohen Kanos përfshijnë përdorimin e rripave bardhë e zi, si dhe futjen e renditjes së dan për të treguar renditjen relative midis anëtarëve të një stili të artit luftarak. Motot e mirënjohura që i atribuohen Kanos përfshijnë "Efikasitet Maksimal me Përpjekje Minimale" dhe "Mirëqenia dhe Benefiti i Përbashkët" (自 他 共 栄 Ji-ta Kyou-ne).