Ndryshimi mes inspektimeve të "Taip Taipi"

11 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Taip Taipi''' ({{lang-mk|Таип Таипи}}); [[Asamati]], [[Resnja|Resnje]], 26 tetor 1924 - [[Beograd]], 19 tetor 2001 ishte një politikan nga Republika e Maqedonisë, pjesëmarrës në LNÇ. <ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1463 стр.</ref>
 
Taip Taipi është lindur më [[29 tetor]] [[1924]] fshatin [[Asamati|Асамати]] të Prespës. Kishte mbaruar Fakultetin e Drejtësisë dhe ishte pjesëmarrës në LNÇ nga viti [[1941]], si bashkëpunëtor, dhe pastaj, prej korrikut [[1943]], si luftëtar në Detashmentin Partizan Manastir - Prespa, nga ku kalon në Brigadën e Katërt Shqiptaro-Maqedonase. <ref>Нешо Маркоски „Беличица во пламен“, „Полог“, Тетово, 1975, 13 стр.</ref>
 
Pas Çlirimit ishte në detyra të ndryshme deri në [[1956|vitin 1956]], kur u emërua Sekretar i Prokurorisë Publike Federale e ku punoi deri në [[1966|vitin 1966]], pastaj Sekretar Shtetëror për Drejtësi në RSM ([[1966]] - mars, [[1969]]) dhe deputet në  Parlamentin e [[Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë|Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë]] në [[1970|vitin 1970]]. Vdiq në [[Beogradi|Beograd]], [[Serbia|Serbi]] më [[19 tetor]] [[2001]].