Ndryshimi mes inspektimeve të "Brigada e Parë Sulmuese Kosovaro-Maqedone"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Prva makedonsko-kosovska brigada u februarskom pohodu.jpg|thumb|Brigada e Parë Sulmuese Kosovaro-Maqedone në Marshimin e Shkurtit 1944]]
'''Brigada e Parë Sulmuese Kosovaro - Maqedone''' u formua më 11 nëntor 1943 në fshatin [[Slivova (Debërcë)]]. Brigada përbëhej nga Batalioni "Mirçe Acev", Batalioni i Kërçovës, Batalioni i Parë i Kosovës "Ramiz Sadiku" dhe Batalioni i Dytë i Kosovës "Boro Vukmiroviq".