Dallime mes rishikimeve të "Kristen Bell"

200 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Lidhje të jashtme: shtimi i kategorisë)
No edit summary
{{Infobox aktor
| emri = Kristen Bell
| foto = File:Kristen Bell by Gage Skidmore.jpg
| foto =
| emri i vërtetë = Kristen Anne Bell
| ditëlindja = [[18 korrik]] [[1980]]
| ditëvdekja =
| vendvdekja =
| profesioni = Aktore, këngëtare
| vitet aktiv = 1992–
| role të shquar =
| rroga =
| filma të shquar =
| gjatësia =
| pseudonimi =
| bashkëshort = Dax Shepard (2013–)
| fëmijë = Delta Bell Shepard<br>Lincoln Shepard
| nacionaliteti = [[ShBA|Amerikane]]
| webfaqja =
}}
 
'''Kristen Anne Bell''' lindi më 18 korrik, 1980 në [[Huntington County|Huntington Woods]], [[Michigan]]. Është një aktore dhe këngëtare amerikane.<ref>[http://people.com/tag/kristen-bell/ Kristen Bell - People.com]</ref> Në vitin 2001, ajo bëri debutimin e parë në Broadway me rolin e Becky Thatcher në ''Aventurat e Tom Sojerit''. Rolet më të spikatura të saj janë: ''Veronica Mars'' në serialin me të njëjtin emër, prej shtatorit të 2004-ës deri në maj 2007; Jeannie van der Hooven tek ''House of Lies'', prej vitit 2012; Sarah Marshall në filmin komik ''Forgetting Sarah Marshall'', e shumë të tjera. Kristen Bell e arriti famën sidomos në vitin 2013, pasikur dubloibëri zërin e Anës në filmin e animuar ''[[Mbretëresha e Dëborës|Frozen]]''<ref>{{cite web|url=[http://variety.com/2014/legit/news/kristen-bell-wants-to-star-in-frozen-broadway-musical-veronica-mars-sequel-1201132202/ |title=Kristen Bell Wantswants to Starstar in ‘Frozen’"Frozen" Broadway Musical |publisher=Variety |date=March 10, 2014|accessdate=March 14, 2014}}]</ref>.
 
==ReferencatReferenca==
{{reflist}}
 
* {{imdb emri|id=0068338|emri=Kristen Bell}}
 
[[Kategoria:Aktorë]]
[[Kategoria:Aktorë amerikanë]]
[[Kategoria:Këngëtarë]]
[[Kategoria:Këngëtarë amerikanë]]
[[Kategoria:Lindje 1980]]