Dallime mes rishikimeve të "Dritan Hoxha (gazetar)"

ska përmbledhje të redaktimeve
Dritan Hoxha, i lindur në [[Kukësi|Kukes]] më 20 shtator 1968, u vendos prej vitesh në [[Tiranë]]. Familja e tij banoi fillimisht në [[Laprakë]], aty ku biznesmeni kaloi edhe fëmijërinë e tij nën kujdesin prindëror të Zyrasë, nënës së tij, ndërsa babai, Fiqiri Hoxha, vdiq në moshë të re. Fëmijëria dhe rinia e Dritan Hoxhës ishte e ngjashme me atë të bashkëkombësve të tij, e mbushur me problemet dhe hallet e zakonshme të çdo shqiptari. Në kohën kur Shqipëria ndodhej ende nën regjimin diktatorial, Dritan Hoxha bie në sy për pasionin e tij ndaj teknologjisë. Biznesmeni ishte bashkëshorti i Vjollcës dhe babai i katër fëmijëve, tri vajza, Lori, Sara e Redia si dhe djalit Itan Hoxha.
 
I lindur në TiranëKukes më 20 shtator 1968, Dritan Hoxha do të mbahet mend ndoshta si personazhi kryesor në median shqiptare të periudhës së post komunizmit. Dritan Hoxha revolucionarizoi brenda një peridhe mjaft të shkurtër kohe median në Shqipëri, duke vendosur standardet atje ku të tjerët nuk kishin menduar më parë.
 
Historia e biznesit e Dritan Hoxhës lindi në vitin 1995 me krijimin e markës së kafesë, Lori Caffe, e njohur tashmë në të gjithë vendin. Por suksesi i biznesit të tij të parë, e ndihmoi të vinte në jetë pasionin e tij për median. Më 14 shkurt 1998 ai themelon Top Albania Radio, e cila ishte media që tregoi së pari idetë e tij inovatore. Për këtë arsye, shumë shpejt, kjo radio falë pasionit dhe përkushtimit të Dritan Hoxhës kaloi për nga audienca të gjithë të tjerat dhe u kthye në radion e parë dhe më të ndjekur në Shqipëri. Në fakt, Top Albania Radio ishtë shndërruar në një trend, një modë që kërkohej e ndiqej nga të gjithë shqiptarët, duke barazuar edhe në Shqipërinë e tranzicionit standardet me perëndimin.
Anonymous user