Ndryshimi mes inspektimeve të "Ahmeti I"

154 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1799871 i bërë nga Fabjan Broshka (diskutimet) / s'ka referenca, plus hoqe kategorite)
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Sulltan Ahmed Han ishte i biri i sulltan Mehmet Han dhe Sulltaneshes Handan .
{{Kutia Politikan
Ai udhehoqi perandorine per Pak vite si pasoje e semundjes nga stomaku dhe intringave te gjyshes SE tij Sulltaneshes Safijes e cila ishte gruaja e cila ka pasur nje pushtet te madh NE perandoria.
| Emri = Sulltan Ahmedi i I
Ai u martua me konkubinen Kosem dhe kishte mardhenie dhe me konkubinen tjeter Mahfiruzen .Ai ndertoi xhamine me te madhe NE Stambollit me te njejtin Emer ku quhet ndryshe Xhamia Blu .
| Figura = Sultan I. Ahmet.jpg
Ahmedi ndoqi politike kunder vellavrasjes , me to cilen ai fali princin Mustafa nga vrasja sipas zakonitt.
| Madhësia e Figurës = 250px
Kosemi pas vdekjes SE Ahmedit me ane te Vellait te Ahmedit Mustafain e dergon NE fron NE menyre shmangjen e vellavrasjes nga femijet e saj . Pas vdekjes SE 2 sulltaneve to Mustafai kishte probleme mendore Osmani zbritet nga froni nga jeniceret Kosemi merr kontroll te plote NE perandori per shkak SE princi me i madh Murati i njohur si fatihu i bagdatit ishte NE Moshe te Vogel per te marre fronin. Me pas Kosemi ishte sulltznesha e cila duheshe jashtezakonisht nga populli dhe jeniceret . Ajo vdiq sipasoje e tradhtise nga nje tjeter sulltaneshe e NE Moshe te vjeter gjithashtu Kosemi humb te gjithe te dashurit nje nga nje Duke filluar nga Ahmedi deri Tek Ibrahimi djali i said te cilin ajo e vret.
| Detyra = Sulltan i Perandorisë Osmane
| Fillimi i afatit = 22 dhjetor 1603
| Mbarimi i afatit = 22 nëntor 1617
| Paraardhësi = [[Mehmedi i III]]
| Pasardhësi = [[Mustafai i I]]
| Datëlindja = 18 prill 1590
| Vendlindja = [[Stamboll]] [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = 22 nëntor 1617
| Vendvdekja = [[Stamboll]] [[Perandoria Osmane]]
| Kombësia =
| Profesioni = Sulltan(Perandor)
| Feja = [[Mysliman]]
}}
'''Ahmedi i I''' lindi me [[18]] [[prilli|prill]] në vitin [[1590]] dhe jetoi gjer me [[22]] [[nëntori|nëntor]] të vitit [[1617]], ishte i biri i [[Mehmedi i III|Mehmedit të III-të]] dhe i Sultaneshës Handan(Handan Sulltan). [[sulltani|Sulltan]] i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] ishte prej vitit [[1603]] gjer në vitin [[1617]]. Vdiq nga problemet e stomakut dhe ishte nje nga sulltanet qe vdiq ne moshe te re . Bashkeshortja e tij ishte konkubina Kosem, gruaja me e fuqishme ne lindje dhe nene e 3 sulltaneve dhe gjithashtu Sulltani Ahmedi kishte grua dhe konkubinen Mahfiruz e cila dallohet per bukurine e saj . Shquhet gjithashtu si gruaja me e bukur qe Perandoria Osmane ka pasur me karakteristike syte e saj jeshile.
 
[[Skeda:I Ahmet.jpg|250px|Thumb|right|Sulltan Ahmedi i I]]
 
== Biografia ==
3

edits