Dallime mes rishikimeve të "Lindsay Lohan"

9 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎[[Soundtrack]]s: shtimi i kategorisë)
}}
 
'''Lindsay Dee Lohan''' lindi më [[2 korrik]] [[1986]] në [[New York City]], [[New York]], [[ShBA]]. Është një këngtarekëngëtare dhe [[aktore]] [[ShBA|amerikane]].
 
Ajo luajti në disa filma të prodhuar nga [[Disney]] ku u bë edhe e famëshëmfamshëm.
 
== Biografia ==
Lindsay Lohan është fëmija e parë të Dina (analiste dhe menegjere) dhe Michael Lohan dhe u rrit bashkë me vëllezërit dhe motrat të vetë Michael, Aliana dhe Dakota në New York. Ajo ka rrënjë iranezeiraniane dhe italiane. Me 3 vjet filloi Lindsay me bë [[klipa]] për reklama, ku pati paraqitje në 60 klipa reklame, ndër të tjerë për [[Pizza Hut]] dhe [[Ford]].
 
== Karriera ==
Me 17 ishte Lindsay Lohan në Cover ''([[sqt.]] Mbulesa)'' të ''[[Vanity Fair (revistë)|Vanity Fair]]''. Lohan e bëri debutin në [[film]]a [[kinema]] në vitin [[1998]], ku ajo i luajti binjakët ''Hallie Parker'' dhe ''Annie James'' në prodhimin e [[The Walt Disney Company|Disney]] ''[[The Parent Trap (1998 film)|The Parent Trap]]''. Komedia bazon në librënlibrin fëmijësh ''[[Das doppelte Lottchen]]'' të shkrimtarit gjerman [[Erich Kästner]] dhe ishte një [[remake]] të filmit e Disney ''The Parent Trap'' ({{F|1961}}), ku [[Hayley Mills]] binjakët i luajti. Tjerë paraqitje si aktore filmit pati Lohan në filmat televiziv ''[[Life Size]]'' (2000) dhe ''Get a Clue'' (2003), që në [[Disney Channel]] u transmetua.
 
== Filmografia ==
 
=== Televizion ===
* ''[[Another World (seri)|Another World]]'' - [[1996 në televizion|1996]] [[1997 në televizion|1997]]
* ''[[Bette (seri)|Bette]]'' ([[2000 në televizion|2000]]–[[2001 në televizion|2001]]) (paraqitje më [[11 tetor]] [[2000]], vetëm në [[Piloti (epizodepisod)|epizodënepisodin pilote]])
* ''[[Punk'd]]'' - one episode, [[14 dhjetor]] [[2003]]
* ''[[Saturday Night Live]]'' - Host, [[1 maj]] [[2004]]