Ndryshimi mes inspektimeve të "Ahmeti I"

204 bytes added ,  3 vjet më parë
Shtova disa informacione
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga Qerimmadh) dhe riktheu rishikimin 1800060 nga 1l2l3k)
(Shtova disa informacione)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
}}
'''Ahmedi i I''' lindi me [[18]] [[prilli|prill]] në vitin [[1590]] dhe jetoi gjer me [[22]] [[nëntori|nëntor]] të vitit [[1617]], ishte i biri i [[Mehmedi i III|Mehmedit të III-të]] dhe i Sultaneshës Handan(Handan Sulltan). [[sulltani|Sulltan]] i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] ishte prej vitit [[1603]] gjer në vitin [[1617]]. Vdiq nga problemet e stomakut dhe ishte nje nga sulltanet qe vdiq ne moshe te re . Bashkeshortja e tij ishte konkubina Kosem, gruaja me e fuqishme ne lindje dhe nene e 3 sulltaneve dhe gjithashtu Sulltani Ahmedi kishte grua dhe konkubinen Mahfiruz e cila dallohet per bukurine e saj . Shquhet gjithashtu si gruaja me e bukur qe Perandoria Osmane ka pasur me karakteristike syte e saj jeshile.
Gjithashtu NE qoftese ky sulltan nuk do ishte semure dhe do kishte vdekur mendohet qe madheshtia e tij do e kalonte Sulltan Sulejmanin . Ndertoi xhamine me te njejtin Emer ajo e Sulltan Ahmedit , e cila dallohet si Xhamia me e madhe dhe me e bukur NE Stambollit.
 
[[Skeda:I Ahmet.jpg|250px|Thumb|right|Sulltan Ahmedi i I]]
 
== Biografia ==
3

edits