Ndryshimi mes inspektimeve të "Bushatllinjtë"

1.032 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Flag of Mahmut pasha Bushatli - 1796.png|thumb|Stema e Mahmut Pashe Bushatlliut]]
 
'''Bushatllinjtë''', ndryshe ''oxhaku i Bushatllinjve, beglerët Bushatllinj'' qenë një familje feudale e njohur në historinë e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] dhe për kontributin e tyre në pavarësinë e [[Shqipëria|Shqipërisë]].
 
== Llagëpit ==
== Nisja e përdorimit të llagëpit ==
MegjithësePavarësisht konvencionit për ta emërtuar këtë oxhak ''Bushatllinj'', dokumentacioni tregon se ky emërtim është relativisht më i rishtë sesa mendohet për mënyrën se si janë pasqyruar ndër anale, gojëdhëna, dokumentime e letërkëmbime anëtarët e këtij oxhaku. Vetë fshati me të cilin llagëpi ka lidhje të drejtëpërdrejtë, dokumentohet herët, por në bashkërendim me këtë familje për herë të parë e pasqyron kronisti turk [[Evlia Çelebiu|Çelebi]] me togfjalëshin "''Bushatllar kasabasi" ,'' pra e quan [[Bushati|Bushatin]] "''qyteza e Bushatllijve".'' Pas tij i vetmi që e përdor shkoqur llagëpin është [[Ahmet Xhevdet Pasha]] më 1895. Çelebiu kur takoi çifligarin e Bushatit, e identifikon "pasardhës i Jusuf Beut", sipas sanxhakbeut të parë të Shkodrës. Pinjollitrashëgimtar i familjespallatit dhenga studjuesiJusuf Hamdibej BushatiPlaku, konstaton se asnjëri prej pashallarëvekohës këtijsulltan oxhaku[[Mehmet nukFatihu|Mehmet e ka përdorur llagëpinFatihu II]]"Bushatlli" dhe nuk figuron në literaturën osmane pas-Çelebiut. Vetë pashallarët përdornin epitetin "''Ishkodrali"''<ref>Bushati H., ''Bushatllinjtë'', Shkodër: Idromeno, 2003, fq. 28. ISBN 99927-841-2-1</ref>''.''
 
Pinjolli i familjes dhe studjuesi [[Hamdi Bushati]] konstaton se asnjëri prej pashallarëve të këtij oxhaku nuk e ka përdorur llagëpin "Bushatlli" dhe nuk figuron në literaturën osmane pas-Çelebiut. Vetë pashallarët përdornin epitetin "''Ishkodrali"''<ref name=":0">Bushati H., ''Bushatllinjtë'', Shkodër: Idromeno, 2003, fq. 28. ISBN 99927-841-2-1</ref>''.''
== Prejardhja ==
 
[[Skeda:Xhemal bushati minister deputet.jpg|parapamje|left|Xhemal Bushati - ministër në qeverinë e Nolit, deputet]]
== Prejardhja ==
Nga radhitja varianteve, origjinat e lakuara nga historishkruesat janë:
[[Skeda:Kara_mahmut_bushatliu.jpg|parapamje|Kara Mahmut Bushatliu, portret nga Ismail Lulani ]]
* Prejardhje nga [[Gojan i Madh|Gojani]] i [[Rrethi i Mirditës|Mirditës]], sipas një gojëdhëne.
* Lidhje me familjen princërore [[Dukagjinët|Dukagjini]]
[[Skeda:Qazim_bushati_pushkatuar_komunistet.jpg|parapamje|right|Qazim Bushati, pushkatuar nga komunistët]]
* Prejardhje nga një familje e fisme vendase të kohës së Venedikut, e konvertuar në [[Islami|Islam]].
 
[[Skeda:Xhamia_plumbit_nga_mehmet_pashe_bushatliu.jpg|parapamje|right|Xhamia e Plumbit e ngritur nga Mehmet Pashe Bushatliu]]
=== Mirdita ===
Ky variant bëhet i pavlefshëm sipas argumentimit të H. Bushatit, duke shpjeguar se bëhet fjalë për një situatë kur Reshiti i Mehmed begut (jo Plaku) u strehua në Gojan pas vrasjes së të atit, për 6 vjet tek familja e Gjin Lekës. Gjë që i mbeti nofka ''Beu i Gojanit'' duke dhënë shkas për bashkëshoqërimin e një origjine me Gojanin<ref name=":0" />.
 
=== Dukagjinët ===
Lidhja me Mirditën bëhet më e hershme duke e çuar mbrapa në kohë mundësinë e prejardhjes nga familja e Dukagjinëve mesjetarë, meqë edhe Mirdita ishte ndër zotërimet e tyre. Përkrahës i kësaj ishte edhe [[Tefë Curani]], i cili ashtu si [[Elena Gjika|Dora d'Istria]] dhe [[Hyacinthe Hecquard|Hekardi]] pohojnë se "''... ky bark rrjedh prej parisë së Dukagjinit që janë përmendë qysh në kohë të Skënderbeut."'' Për H. Bushatin e tyrja është vetëm këmbëngulje.Për Sami Frashërin origjina e këtij oxhaku e bënë ndërdyshas mes [[Cernojeviqët|Cernojeviqve]] dhe Dukagjinëve<ref>''Vepra IX: Personalitetet Shqiptare në Kâmûs al-A’alâm'', Sami Bej Frashëri, Logos-A, [[Shkup]], [[1994]]</ref>.[[Skeda:Qazim_bushati_pushkatuar_komunistet.jpg|parapamje|right|Qazim Bushati, pushkatuar nga komunistët]]
 
=== Beganji-Sumaj ===
[[Skeda:Shaqir_bej_bushati_me_ded_gjo_lulin.jpg|parapamje|right|Shaqir Bej Bushati, luftëtar me Ded Gjo Lulin ]]
== Burime ==
# ''Vepra IX: Personalitetet Shqiptare në Kâmûs al-A’alâm'', Sami Bej Frashëri, Logos-A, [[Shkup]], [[1994]]
# ''Kujtime: 1885-1925'', Eqrem Bej Vlora, Shtëpia e Librit dhe Komunikimit, [[Tiranë]], [[2003]]
 
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Diplomatë shqiptarë]]
7.597

edits