Dallime mes rishikimeve të "Bushatllinjtë"

15 bytes added ,  3 vjet më parë
 
=== Dukagjinët ===
Lidhja me Mirditën bëhet më e hershme duke e çuar mbrapa në kohë mundësinë e prejardhjes nga familja e Dukagjinëve mesjetarë, meqë edhe Mirdita ishte ndër zotërimet e tyre. Përkrahës i kësaj ishte edhe [[Tefë Curani]], i cili ashtu si [[Elena Gjika|Dora d'Istria]] dhe [[Hyacinthe Hecquard|Hekardi]] pohojnë se "''... ky bark rrjedh prej parisë së Dukagjinit që janë përmendë qysh në kohë të Skënderbeut."'' Për H. Bushatin e tyrja është vetëm këmbëngulje.Për [[Sami Frashëri|Sami Frashërin]] origjina e këtij oxhaku e bënë ndërdyshas mes [[Cernojeviqët|Cernojeviqve]] dhe Dukagjinëve<ref>''Vepra IX: Personalitetet Shqiptare në Kâmûs al-A’alâm'', Sami Bej Frashëri, Logos-A, [[Shkup]], [[1994]]</ref>.[[Skeda:Qazim_bushati_pushkatuar_komunistet.jpg|parapamje|right|Qazim Bushati, pushkatuar nga komunistët]]
 
=== Beganji-Sumaj ===
7.597

edits