Ndryshimi mes inspektimeve të "Beqir Valteri"

33 bytes removed ,  2 vjet më parë
'''Beqir Valteri''' ([[Vinjoll]]<ref>[[Sejfi Vllamasi|Vllamasi S]]., ''[http://www.mnvr.org/ballafaqime-politike-ne-shqiperi-1897-1942-kapitulli-ix/ Ballafaqime politike në Shqipëri (1897–1942): kujtime dhe vlerësime historike],'' përg. M. Verli, Tiranë: "Neraida", <nowiki>ISBN 9992771313</nowiki></ref>, [[1892]] - [[Tiranë]], [[14 prill]] [[1945]]) ishte atentatori i parë i [[Mbreti Zogu I|MbretitAhmet Zog IZogut]] (atëherë ende Ahmet Zogolli), përkrahës i [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjes së Qershorit]], antizogist në mërgim, deputet gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] dhe anëtar i [[Partia Fashiste Shqiptare|Partisë Fashiste]]<ref>[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., ''[http://www.explorerunivers.com/t7591-haki-stermilli-kryetari-enigmatik-i-sherbimit-sekret-shqiptar#53899 Haki Stërmilli, kryetari enigmatik i shërbimit sekret shqiptar]'' shkëputur nga vëllimi i historianit "[[Shërbimi sekret shqiptar 1922-1944]]" Tiranë 2007, 23 tetor 2014.</ref>.
 
=== Origjina ===
7.597

edits