Dallime mes rishikimeve të "Ramize Gjebrea"

221 bytes added ,  5 vjet më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketa: përpunim burimi 2017
Më qëlloni'', dhe atëherë ata i gjuajtën, dhe Gjebrea ra e vdekur.<ref name=Veizi>{{cite news|last=Veizi|first=Leonard|title=''Ramize Gjebreja, ja si u pushkatua para 400 burrave''|url=http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=14611&kat=103|newspaper=Shekulli}}</ref>
 
[[Liri Belishova]], i cila më vonë u bë gruaja e [[Nako Spiro]], dëshmoi në një intervistë të vitit 2010 që gjykata partizane kish ndjekur urdhër nga [[Enver Hoxha]] për të ekzekutuar Gjebrean. Sipas Belishovës, urdhri i Hoxhës u bazua në rekomandimet e Dushan Mugoshës, i dërguari i [[Josip Broz Tito|Josip Broz Titos]] për të ndihmuar [[Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare|Lëvizjes Çlirimtare Kombëtare]]. Ajo gjithashtu tha se ''Gjebrea kishte një inteligjencë dhe gojëtari që ishin të pakrahasueshme me ato të grave të tjera shqiptarë të përfshira në Ushtrinë Çlirimtare dhe se përpara se të dilte partizane kishte qenë femra e vetme që marrë pjesë në veprimet guerilase ne qytet''.<ref>{{cite news|last=Balkanweb|title=Liri Belishova: Ramize Gjebrea u vrame urdhër të Enver Hoxhës|url=http://news.al/lajme/artikull/iden/1046840887/titulli/Liri-Belishova-Ramize-Gjebrea-u-vrame-urdher-te-Enver-Hoxhes}}</ref><ref>I[http://www.gazetadita.al/ismail-kadare-historia-e-vertete-e-ramize-gjebrese/ smail Kadare: Historia e vërtetë e Ramize Gjebresë http://www.gazetadita.al/ismail-kadare-historia-e-vertete-e-ramize-gjebrese/]</ref>
 
Në dhjetor të 2013, revista "[[Shqiptarja.com|Shqiptarja]]" botoi për herë të parë ditarin personal të Gjebreas.<ref name=Peci2>{{cite news|last=Peci|first=Adelina|title=''Ramize Gjebrea, del në dritë ditari i mbajtur në luftë''|url=http://www.shqiptarja.com/dossier/2711/ramize-gjebrea-del-n--drit--ditari-i-mbajtur-n--luft--189635.html|date=December 3, 2013}}</ref>