Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Pestë Sulmuese e Kosovës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
 
'''Brigada e Pestë Sulmuese e Kosovës''' është formuar [[24 Shtator|24 shtator]] [[1944|të vitit 1944]] në fshatin [[Tullara|Tullarë]] të [[Bujanoci|Bujanocit]] nga refugjatët e ikur nga [[Krahina Autonome e Kosovës dhe Metohisë|KosovaKosovë]]s si dhe nga vullnetarët nga Jabllanica. Në ditën e formimit brigada kishte dy batalione me rreth 300 luftëtarë. Më tetor numëronte 3 batalione me rreth 500 ushtarë, dhe në fund të vitit kishte rreth 1,800 ushtarë. Ajo mori pjesë në betejat për çlirimin e Kosovës, dhe në luftimet kundër njësive të [[Balli Kombëtar|Ballit Kombëtar]].
== Shih edhe ==
* [[Lufta e Dytë Botërore]]